Novinka

Novela zákona o sociálních službách

3. 4. 2017, Daně, Právo, Účetnictví

Novela zákona o sociálních službách podpoří osoby, které pečují o zdravotně postiženou osobu či dlouhodobě nemocnou osobu, která je na nich zcela závislá. Příspěvek na péči u IV. stupně závislosti (úplná závislost) bude tak navýšen na 19 200 Kč (původně 13 200 Kč). Současně umožní, aby žádosti o příspěvěk na péči byly projednávány rychleji. Cílem je podpořit osoby blízké tak, aby byly schopni udržet závislé osoby déle v domácím prostředí.

 

Dále dojde k zvýšení podpory rodin, kterým se narodily tři a více dětí najednou. Rodiče trojčat a vícerčat tak mohou využít bezplatně pečovatelku, která jim může pomoci nejen v domácnosti, ale také s péči o jejich děti. Dosud mohli pomáhat pouze s domácími pracemi. Současně se upravuje i úhrada nákladů poskytovatelům sociálních služeb a to ve formě účelové dotace.

 

Součástí novely je i legislativní ukotvení hospiců, které je doplněno do zákona o zdravotních službách.  Péče o pacienty v hospicu se tak stává oficiální službou, která bude hrazena. Dle Ministerstva práce a sociálních věcí tak dojde k provázání se zákonem o sociálních službách, protože v rámci hospicové péče budou poskytovány i sociální služby, které budou nabízet poskytovatelé zdravotních služeb paliativní či domácí péče, kteří jsou registrováni dle požadavků zákona o sociálních službách.

 

Zásadní změnou je financování sociálních služeb a to formou mandatorních výdajů. Poskytovatelé si tak budou moci plánovat provoz a poskytování těchto služeb, což doposud bylo poměrně problematické.

 

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, foto: ilustrační

 

Zpět na seznam novinek oblasti Daně, Právo, Účetnictví

Přihlášení uživatele